Košice sú v hokejovej extralige naďalej stopercentné

22.09.2013 Celý región

Bratislava 22. septembra (TASR) - Hokejisti HC Košice sú aj po 4. kole bez straty bodu na čele slovenskej Tipsport extraligy.

Košičania si v nedeľu na domácom ľade poradili s MHC Mountfield Martin 3:1.

Hráči HC'05 B. Bystrica vyhrali v úvodnom nedeľňajšom dueli nad HK Poprad 5:2. Domáci rozhodli o svojom triumfe už v prvej polovici duelu, Popradčania sú po prehre na dne tabuľky najvyššej súťaže.

4. kolo hokejovej extraligy

HC'05 B. Bystrica- HK Poprad 5:2 (2:1, 3:0, 0:1)
Góly: 3. Kafka, 5. Saracino, 21. Matúš Chovan, 23. White, 35. Meland - 19. Kroták, 50. T. Sýkora. Rozhodcovia D. Konc, Stano - Gajan, R. Gavalier, vylúčení 9:6, presilovky 3:0, v oslabení 0:0, zmeny: 49. navyše Predajniansky - 23. Srnec za Sidora, 1298 divákov.

HC'05 B. Bystrica: Kalemba - Meland, Saracino, Bambúch, Styk, Zošiak, Rosandič, - Lamper, Heizer, Matúš Chovan - Kafka, White, Handlovský - Macík, Hudec, Kadura - Dolník, Hegyi, Fajčák
HK Poprad: Sidor - Fabian, Suchý, Kasík, McNamara, Kurali, D. Brejčák - Kroták, Mlynarovič, Lapšanský - Drábek, Jabrocký, T. Sýkora - Paločko, Takáč, Nagy - Belluš, Gápa

V rohatom derby, ako sa zvykli nazývať zápasy 'baranov' proti 'kamzíkom', sa pokúšali obe mužstvá nadviazať na premiérové víťazstvá v tomto ročníku z minulého kola. Domáci sa naň naladili oveľa lepšie, vydarené úvody prvých dvoch tretín spôsobili, že pred treťou časťou viedli už o štyri góly. Schuti si zastrieľali najmä v druhej tretine, po štvrtom góle dokonca vyhnali z bránky Popradu Sidora,, no ani Srnec si do klaksónu neudržal čisté konto. Všetkých päť gólov Bystričanov sa podobalo ako vajce vajcu, vždy im predchádzala presná nahrávka pred bránku s voľným strelcom, takto sa o góly postarali Kafka, Saracino, Matúš Chovan, White i Meland. Trom gólom napomohli presilovky so stopercentnou výťažnosťou. Popradčania si nezaslúžili toľký prídel, no spôsobili si to sami svojou neschopnosťou prekonať Kalembu. Takú strelu, akú v 19. min vyslal pod žŕdku Kroták už v spŕške nepresných, alebo málo dôrazných pokusov nezopakovali. Rozkývaná muška hostí sa vyplavila hlavne v presilovkách o dvoch hráčov, k dispozícii mali v dvoch dovedna vyše tri minúty a žŕdka Krotáka v jednej z nich v 26. min bola len chabým vyjadrením ich kombinačných schopností. V tretej tretine po faule Fajčáka nepremenil trestné strieľanie T. Sýkora a 'kamzíci' sa tak neodvratne nasmerovali na jasnú prehre. V 50. min strelil druhý gól hostí po nenápadnej akcii T. Sýkora a už len nepatrne zmiernil rozdiel v skóre.

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "Dobrý vstup do zápasu nám zbrzdili zbytočné fauly. Ľahkovážnosťou sme si vývin skomplikovali, súpera púšťali do hry. Vyšli nám presilovky, zachytal nám Kalemba, no máme čo zlepšovať. Dôležité je pre nás víťazstvo, hrali sme miestami dobre, inokedy zle, jednoducho, nemôžeme zabudnúť na to, čo si povieme."

Milan Jančuška, kouč Popradu: "Neuveriteľný zápas pre mňa, s katastrofálnymi vstupmi do prvých dvoch tretín. Benevolentnosť, hra do tela s faulami, po ktorých sme v oslabení inkasovali boli na našu škodu. Toľko šancí, vrátane trestného strieľania, nevyužité presilovky o dvoch hráčov, úplne sme zlyhali v koncovke, s nedôrazom v zakončení, som vrcholne nespokojný s výkonom."

HC Košice - MHC Mountfield Martin 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Góly: 32. Cebák, 40. Bicek, 42. Pašek - 36. Dírer. Vylúčení: 5:4, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: J. Konc – Smrek, Sčensný, 3566 divákov.

HC Košice: Hylák - Cebák, Štrbák, Novák, Šeda, Deyl, Macejko - Jenčík, Pašek, Nagy - Bicek, Marcinko, Sojčík - Spilar, Bartoš, Matis - Hrnka, Slovák, Jokeľ
MHC: Dzubina - Matejka, Ďatelinka, Novotný, Brcko, Pacalaj, Tupý - Markovič, Murček, Važan - Themár, Beran, Cíger - Perniš, Fujerík, Pokrivčák - Žáčik, Dírer, Jurášek

Hneď po úvodnom buly zovreli Košičania svojho súpera v jeho obrannom pásme a vypracovali si niekoľko dobrých gólových šancí. V 2. minúte Nagyovu strelu zblízka Dzubina kryl, o chvíľu nato sa ocitol sám pred bránkou hostí aj Jenčík, ale v ideálnej pozícii neskóroval. V ďalšom priebehu si brankár hostí udržiaval čisté konto, hoci mal čo robiť pri strelách Štrbáka či Nováka. Martin sa proti dôraznej obrane Košičanov dlho nedokázal presadiť a do prvej gólovej šance sa dostal až v 15. minúte. Fujeríkovu strelu však brankár Hylák pokryl. V úvode v druhej tretiny sa preháčkoval až pred Hyláka Markovič, stroskotal však pri zakončení na košickom gólmanovi. Podobne sa domáci brankár nedal prekvapiť ani v 23. minúte pri pokuse Fujeríka. Od 26. minúty hrali Košičania dvakrát po sebe presilovku, ale ani v jednej z nich nedokázali streliť gól. Po polovici stretnutia si zahrali v početnej prevahe aj hostia. V oslabení im ušla dvojica Bartoš - Cebák a druhý menovaný blafákom otvoril skóre duelu - 1:0. V 35. minúte mohli Košičania svoje vedenie zvýšiť, ale Nagy zblízka svoju šancu nepremenil. Na druhej strane sa v podobnej príležitosti nemýlil hosťujúci Dírer a strelou do pravého horného rohu vyrovnal na 1:1. Domáci ťahali jednu útočnú akciu a za druhou a druhý gól prišiel 42 sekúnd pred druhou sirénou, Bicek poslal presnou strelou pod žŕdku Košice opäť do vedenia. Aj v záverečnom dejstve pokračovali domáci v útočnej aktivite. Najskôr spálil v 43. minúte vyloženú šancu Jenčík, ale z následného ďalšieho útoku mieril Pašek presnejšie a zvýšil na 3:1. V 49. minúte mohli Košice svoj náskok zvýšiť, keď sa do protiútoku na útočnej modrej dostal Nagy, ale Dzubinu neprekonal. Hostia až v závere podnikli niekoľko brejkov. V dobrej príležitosti sa ocitol Markovič, ale jeho strelu brankár Hylák zneškodnil. Na stave sa do záverečnej sirény už nič nezmenilo, Košice vyhrali nad Martinom 3:1.

Dukla Trenčín - HKM Zvolen 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Góly: 26. Petrovický - 39. Škaridlo, 56. Huňadi z tr. strieľania. Rozhodovali: T. Orolín – Snášel, Valach, vylúčení: 2:3, preslovky a oslabenia: 0:0, striedania: od 21. L. Klíma (Trenčín), 1200 divákov.

Dukla Trenčín: Nagy - Lintner, Nemčík, Bagin, Pozník, Čerešňák, Habšuda - Komínek, Pavlikovský, Petrovický – P. Kalus, Broska, M. Kalus - Lipták, Palák, Klíma - Vaculín, Buliš, Nemček
HKM Zvolen: Šimko - Pokovič, Juraško, Hraško, Hertl, Ťavoda, Mucha - P. Zuzin, Brabenec, Podkonický - Škvaridlo, Huňady, Baláž – Ľ. Zuzin, M. Jurík, Síkela – Čanky, Puliš, Ďaloga

Po až príliš pokojnej úvodnej tretine, v ktorej sa nič podstatné neudialo, sa hra rozprúdila až po prvej zmene strán. V 22. minúte Podkonický po sólovom nájazde napálil iba hornú žŕdku, za čo hostia pykali už o 4 minúty, keď Petrovický rutinérskym blafákom otvoril gólový účet a domáci sa ujali vedenia. Tempo hry sa zvýšilo a akcie sa striedali na oboch stranách. Obrany na čele s pozornými brankármi však pracovali spoľahlivo. V závere prostrednej 20-minútovky Trenčania nevyužili dve presilovky za sebou a ich súper ich za to potrestal vyrovnávajúcim gólom Škvaridla v 39. minúte. V 3. tretine obaja súperi čakali so svojou snahou o rozhodnutie duelu až do záverečných minút, ale domácim urobila čiaru cez rozpočet situácia necelých 5 minút pred sirénou, keď Huňadi zužitkoval trestné strieľanie. Vo vyrovnanom zápase tak strhol víťazstvo na zvolenskú stranu.

MsHK DOXXbet Žilina - HK Nitra 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Góly: 33. a 39. Varga, 51. Linet - 22. Chrenko. Rozhodovali: Novák - Bednár, Tvrdoň, vylúčení: 6:9 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1203 divákov

Žilina: M. Laco - Ostrčil, Bajaník, Rúfus, M. Šterbák, Dlouhý, Leško - Dornič, Kalla, F. Novák - T. Varga, Klouda, Buc - Jarab, Linet, Drevenák - A. Lipovský, Valášek, Kropáč
Nitra: Kristan - Rais, Nádašdi, P. König, Milo, M. Bača, Ordzovenský - Štumpf, T. Chrenko, M. Kováčik - Tománek, Stümpel, Pupák - L. Novák, Hamrák, Martin Segľa - Bajtek, Kmeč, Piačka

Zápas, ktorý sa kvôli pokazenej rolbe začal s miernym oneskorením, sa hral bez výraznejších šancí. Rozruch mohla priniesť štvorminútová presilová hra domácich, ale hostia sa bez väčších problémov ubránili. Tempo hry sa zvýšilo až v druhej polovici tretiny. Najskôr Königovu strelu spomedzi kruhov Laco vytesnil lapačkou, na opačnej strane nepretlačili puk v skrumáži za Kristana Varga s Kloudom. Najväčšiu šancu mali domáci, keď do prečíslenia unikla dvojica Linet a Jarab, druhý menovaný však minul odkrytú bránu súpera. Úvod prostrednej časti patril hosťom, keď domáci nedokázali vyhodiť puk spred brány a Tomáš Chrenko ho pohotovo poslal z prvej pod brvno. Žilinčania pokračovali vo vlažnom výkone z prvého dejstva. Ich hre chýbala myšlienka, často chybovali a prakticky neohrozili Kristana. Až v 33. minúte v početnej výhode slovinský brankár len vyrazil pokus Buca a Tibor Varga doklepol puk do siete. Neskôr mohol zvrátiť výsledok po prečíslení Linet, ale namieril len do náručia súperovho gólmana. Ešte 103 sekúnd pred sirénou už išli domáci do vedenia, keď Klouda milimetrovou krížnou prihrávkou našiel Vargu a ten nemal problém streliť svoj druhý gól v stretnutí. V tretej tretine mali domáci nahrané a na ľade to tak aj vyzeralo. Tvoriť sa snažili Nitrania, lenže Žilina spoľahlivo bránila, podporená výkonom brankára Laca. Od 50. minúty zvýšili aktivitu aj domáci. Prečíslenie Buca s Ostrčilom, ktoré zakončil český legionár nad bránu, sa ešte gólom neskončilo, ale o pár sekúnd Linet veľmi dobre číhal na vyrazený puk pred bránou a z prvej zvýšil na 3:1. V ďalšom priebehu sa už hostia nedokázali dostať do výraznejšieho tlaku, neskórovali ani počas 113 sekundovej hry bez brankára. Zverenci Jana Nelibu si pripísali tretie víťazstvo zo štyroch zápasov.

Slavomír Chlebec, asistent trénera Žiliny: "Dnešný zápas sme nezačali podľa našich predstáv. V prvej tretine sme urobili veľa chýb, čo však bolo aj vinou dobrej hry súpera, ktorý nás držal na dištanc. V druhej časti sme paradoxne po inkasovanom góle začali viac bojovať. Lepšie sme korčuľovali, dostávali sme sa do šancí a podarilo sa nám otočiť výsledok. V záverečnom dejstve to už bolo kto z koho, našťastie sme dokázali zvýšiť vedenie. Výborný výkon podal brankár Laco, ale všetci hráči zodpovedne bojovali, za čo im patrí veľká vďaka."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Nášmu hernému prejavu zúfalo chýbajú góly. Hráči tomu tiež príliš nepomáhajú, snažia sa hrať veľmi technicky. Išli sme síce do vedenia, ale hrali sme veľa oslabení, ktoré absolvovali kľúčoví hráči a v rozhodujúcich momentoch im chýbali sily. Keby mužstvo viac bojovalo, obraz hry by bol iný."

ŠHK 37 Piešťany - HK 36 Skalica 2:3 (0:0, 2:2, 0:1)

Góly: 23. Bartánus, 30. Saliji – 27. Obdržálek, 31. Mráz, 46. Kuľha. Vylúčení: 6:3, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš, Stricker - Kacej, Tvrdoň, 1238 divákov.

ŠHK 37 Piešťany: Ondrejka – Bučka, Drgoň, Brńák, Filip, Biro, Škadra, Hruška – Saliji, Melichárek, Románek – J. Ručkay, Nemec, Bartánus – Lušňák, Holovič, Stupka – Toman, Mišura, Haring - Šišovský.
HK 36 Skalica: Lipovský – Kozák, Vyrúbalík, Trška, Ketner, Srnec, Barák, Kalináč, Staňo – Obdržálek, Školiak, Kuľha – Preisinger, Stieler, Lažo – Šátek, Mráz, Kutálek – Sloboda, Jankovič, Dvonč

Piešťany začali aktívnejšie, ale strely Románeka aj Stupku Lipovský kryl. Tlak domácich pokračoval, ale Melichárek tečom ani Románek strelou švihom opäť nepochodili. To už mali Piešťany za sebou jednu nevyužitú presilovku. V 16. minúte hrali domáci opäť presilovku, ale na modrej čiare zaváhal Filip a rútili sa dvaja Skaličania na osamoteného obrancu, Vyrúbalik zobral zodpovednosť na seba a Ondrejka podržal svoje mužstvo. V úvode druhej tretiny boli aktívnejší Skaličania, ale udreli domáci, keď sa v 23. minúty po nahodenom puku najlepšie zorientoval Bartánus a nedal Lipovskému šancu – 1:0. Netvrlao dlho a prišlo vyrovnanie. V 27. minúte vyzvŕtal Školiak domáceho obrancu, prihral pred bránu Obdržálkovi, ktorý pomedzi betóny prekonal Ondrejku. Na ťahu boli opäť domáci. V strednom pásme vybojoval puk Románek a poslal ho pred bránku na Salijiho. Proti puku však hokejku vystrčil aj Lipovský, Saliji si puk stiahol a do prázdnej brány dal na 2:1. Skaličania odpovedali takmer okamžite. Kutálek prihral zadovkou pred bránu, kde puk tečoval Mráz a Ondrejka bol prekonaný – 2:2. Na začiatku tretieho dejstva najskôr mieril tesne vedľa Holovič a na opačnej strane po prekrížení hráčov pálil mimo Školiak. V 46. minúte sa dostali Skaličania prvýkrát od vedenia, keď Preisingerov nahodený puk Ondrejkovi vypadol a Kuľha nemal problém puk doraziť – 2:3. Vyrovnávajúci gól mal na hokejke Bartánus, ktorému nechtiac "nabil" jeden z hosťujúcich hráčov, Lipovský však Skaličanov zachránil. Následne sa hralo "hore-dolu", čo mohol využiť Školiak po prihrávke Kutálka však minul. Skaličania tak víťazstvo udržali.

Milan Klement, tréner Piešťan: "Prvá tretina bola z našej strany slušná. Druhá už nie. Pauza medzi tretinami nám zrejme nerobí dobre. Hoci sme išli do vedenia, nedôraz a zbytočné zaváhanie nás stalo vedenia. To isté sa opakovalo aj pri druhom góle a situácia pri treťom góle, predsa sa nemôže stať aby pri hre päť na päť zakončoval osamotený hráč pred bránkou. Prvé podozrenie od lekára hovoria o tom, že Václav Stupka ma prasknutú sánku."

Štefan Mega, asistent trénera Skalice: "Po domácej výhre nad Trenčínom sme sa zodpovedne pripravovali aj na zápas do Piešťan. Vedeli sme, že domáci budú mať nepríjemný úvod zápasu, čo sa potvrdilo, keď nás zatlačili. Domáci v druhej tretine skórovali po našej chybe. Mali sme šťastie, keď sa nám dvakrát podarilo dotiahnuť vedenie domácich. Mužstvo zabralo ako celok a v tretej časti sa nám podarilo streliť víťazný gól a poctivou defenzívnou hrou na čele s brankárom Lipovským sme dosiahli cenné víťazstvo."